Jestem psychoterapeutą w nurcie Gestalt.

Terapia Gestalt została stworzona w latach 40. XX wieku w oparciu o klasyczną psychoanalizę. Należy do nurtu psychologii humanistycznej, która podkreśla znaczenie poznania i samoświadomości.

Zdrowie psychiczne jest rozumiane, jako zdolność do samorozwoju i realizacji własnego potencjału.

Głównym założeniem jest, że wszystko, co ma psychologiczne znaczenie dla jednostki dzieje się w teraźniejszości. Motorem ludzkiego działania jest naturalna tendencja do swobodnego rozwoju. Osobowość jednostki i jej otoczenie jest polem nieustannych wzajemnych oddziaływań. Zdrowa osoba stale zwraca uwagę na bodźce z otoczenia, które są ważne dla jej tendencji do samorealizacji i jest w ciągłej interakcji z otaczającym światem. Jest odpowiedzialna za równowagę między Ja a otoczeniem. Posiada samoświadomość, rozpoznaje swoje potrzeby, emocje i potrafi wykorzystać swój potencjał.

Zaburzenie jest skutkiem zakłócenia wymiany pomiędzy Ja a otoczeniem. Dochodzi do niego w wyniku mechanizmu Introjekcji – włączenia do Ja części obcych, z otoczenia np. poglądów i przekonań należących do innych osób, oraz czynienie siebie odpowiedzialnym za coś, co jest częścią otoczenia, a nie samego siebie. Innym mechanizmem leżącym u podłoża zaburzeń jest – Projekcja, czyli rzutowanie na otoczenie własnych, nieuświadomionych i nieakceptowanych cech. W zaburzeniach neurotycznych dochodzi do odrzucenia własnego Ja i unikanie kontaktu w własnymi doświadczeniami, stanami emocjonalnymi, potrzebami. Tworzy się Ja powinnościowe, – które realizuje oczekiwania innych, ze szkodą dla własnych potrzeb i pragnień, własnego samorozwoju, które nie są zaspakajane. Funkcjonowanie w oparciu o nieautentyczne potrzeby własnego Ja prowadzi do zaburzeń rozwoju osobowości. Zaprzeczanie własnemu Ja, własnym potrzebom i emocjom, prowadzi również do zaburzeń w funkcjonowaniu fizycznym, ponieważ zgodnie z teorią Gestalt człowiek jest całością psychocielesną.

CELEM TERAPII JEST:

•  Stworzenie warunków do poznania samego siebie
•  Poszerzenie własnej samoświadomości i rozwój osobowości
•  Dotarcie do autentycznego „ja”
•  Przywrócenie poczucia odpowiedzialności za własne życie

NA CZYM POLEGA PSYCHOTERAPIA GESTALT?

Podstawową zasadą, która różni psychoterapię Gestalt od innych podejść terapeutycznych, jest, że odbywa się w konwencji „Tu i Teraz”. Skupia się na teraźniejszości, poszukuje odpowiedzi, jak przeszłe doświadczenia wpływają na obecne funkcjonowanie. Nie koncentruje się na wyjaśnianiu przyczyn, nie odpowiada na pytania, „dlaczego”, nie wyjaśnia związków przyczynowo skutkowych. Oznacza to, że proces zmian zachodzi poprzez aktualizowanie doświadczeń z przeszłości w obecnej sytuacji terapeutycznej.

Podstawowymi technikami terapii Gestalt jest odtwarzanie przeszłych doświadczeń w psychodramie i pantomimie. Nie opowiada się o wydarzeniach z przeszłości, nie opowiada się o osobach nieobecnych w psychoterapii, lecz rozmawia się z nimi, przywołując ich z wyobraźni. W trakcie terapii, psychoterapeuta Gestalt zamiast poszukiwania odpowiedzi na pytanie, – dlaczego tak się dzieje, proponuje poszukiwanie rozwiązań – jak mogę to zmienić.

Fundamentalnym założeniem w terapii Gestalt jest relacja. Psychoterapeuta zakłada zgodnie z swoim nurtem, że dopiero w spotkaniu z drugim człowiekiem, pacjent może poznać i doświadczyć siebie. W relacji sam z sobą, pacjent broni się przed sobą samym, omija te rzeczy, które są prawdą dla niego samego, unika głębokiej prawdy o sobie, byleby dobrze wyjść dla świata zewnętrznego. Stąd tak wielki nacisk kładziony jest na relację. Psychoterapeucie zależy aby to była relacja spontaniczna, szczera i naturalna sama w sobie, tak aby pacjent nie był kimś innym a wyłączenie sobą.

CZEGO UCZY PSYCHOTERAPIA BAZUJĄCA NA PODEJŚCIU GESTALT?

•  Uczy świadomości własnych potrzeb i umiejętności zaspakajania ich
•  Uczy odpowiedzialności za swoje działania
•  Uczy umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych życiowo


Przyjmuję w Ośrodku Psychoterapii Trzeci Biegun.
ul. Kotlarska 42,III piętro, Wrocław
kontakt@3biegun.pl

NAJBLIŻSZE WARSZTATY:
MBCL:
informacje wkrótce
MBCT: informacje wkrótce
UWAŻNOŚĆ DLA DZIECI: www.bezpieczneryzyko.org