Mindfulness-Based Cognitive Therapy dla dorosłych

MBCT to metoda terapeutyczna dla dorosłych, która bazuje na medytacji oraz na terapii poznawczej, ukierunkowana na lepsze radzenie sobie z nawrotami depresji, lękiem oraz nerwicą.

Udział w programie MBCT redukuje o 65% ogólne zmiany nastrojów i o 35% symptomy stresu.

MBCT został opracowany przez Z. Segal’a, M.Williams’a i J. Teasdale’a w oparciu o program MBSR prof. J. Kabat-Zinna. Przeprowadzono wiele badań naukowych, wykazując skuteczność tej metody jako sposobu redukcji ryzyka nawrotu depresji u pacjentów z trzema (lub więcej) epizodami depresji wielkiej (redukcja o 55% częstotliwości nawrotów w okresie kolejnych 12 miesięcy) (Teasdale i in., 2000). Dowiedziono również, że im więcej czasu uczestnik poświęca na praktykę uważności tym doświadcza mniejszych wahań nastroju.

Obecnie MBCT jest zalecane w wytycznych Narodowego Instytutu Doskonałości Klinicznej (NICE), UK jako leczenie z wyboru depresji nawracającej.

Naszym celem w tym programie jest bycie bardziej i częściej świadomym. Silnym czynnikiem, który odwodzi nas od bycia „w pełni obecnym” w każdej chwili jest nasza automatyczna tendencja do osądzania naszego doświadczenia, jako pod jakimś względem niewłaściwego – że nie powinno się to zdarzyć, nie jest dość dobre lub nie jest zgodne z naszymi oczekiwaniami czy pragnieniami. Te osądy mogą uruchamiać ciąg myśli na temat winy, tego co należy zmienić lub co mogłoby, czy powinno wyglądać inaczej. Myśli te często będą nas prowadzić całkowicie automatycznie, utartymi ścieżkami w naszym umyśle. W ten sposób możemy stracić świadomość chwili, a także wolność wyboru działania, jakie musi być podjęte (jeśli jakieś musi).

Możemy odzyskać naszą wolność, jeśli, jako pierwszy krok, po prostu potwierdzimy rzeczywistość naszej sytuacji, nie ulegając automatycznym tendencjom do osądzania, naprawiania i pragnienia, aby było inaczej, niż jest. Praktyka skanowania ciała stanowi okazję, aby przećwiczyć przyciąganie zainteresowanej i życzliwej świadomości tego, jak się rzeczy mają w każdej chwili, bez konieczności robienia czegokolwiek w celu ich zmiany. Nie ma innego celu do osiągniecia, oprócz zastosowania świadomości zgodnie z instrukcjami.

DLA KOGO JEST TEN KURS?

•  osób depresyjnych
•  cierpiących na zaburzenia lękowe
•  osoby z zaburzeniami odżywiania
•  osoby z zaburzeniami snu
•  osoby z uzależnieniami
•  osób doświadczających wypalenia zawodowego oraz chronicznego zmęczenia

JAK WYGLĄDA KURS?

Program terapii poznawczej opartej na uważności składa się z ośmiu dwu i półgodzinnych spotkań i odbywa się raz w tygodniu. Rekomendowana Ilość to maksymalnie 15 osób w grupie. Za pomocą prostych ćwiczeń oddechowych, dźwięków oraz ćwiczeń stosowanych w jodze pomaga stopniowo skupić się na tu i teraz.

Istotnym elementem jest praktyka własna.
Program ten opiera się m.in. na medytacji skoncentrowanej na oddechu oraz uważnej jogi, obserwując przy tym zachodzące zmiany w ciele i umyśle z chwili na chwilę.
Bardzo ważnym elementem tej praktyki jest edukacja dotycząca depresji oraz ćwiczenia z terapii poznawczej.

STRUKTURA TRENINGU:

Sesja 1. Rozpoznawanie, kiedy mną kieruje Automatyczny Pilot, a kiedy ja sam
Sesja 2. Przyglądanie się ciągłej paplaninie w mojej głowie
Sesja 3. Zbieranie rozproszonego umysłu
Sesja 4. Rozpoznawanie tendencji umysłu do unikania i przywierania
Sesja 5. Pozwalanie/ pozostawianie własnemu biegowi
Sesja 6. Myśli to nie fakty
Sesja 7. Jak najlepiej mogę o siebie zadbać
Sesja 8. Jak utrzymać i poszerzać nowo zdobytą wiedzę i umiejętności

Każdy uczestnik będzie zaproszony na półgodzinne spotkanie z prowadzącym, przed rozpoczęciem treningu oraz na drugie, półgodzinne spotkanie po zakończeniu treningu. Uczestnik otrzyma nagrania ćwiczeń Uważności, do własnej praktyki pomiędzy sesjami i po zakończeniu treningu, oraz materiały dydaktyczne rozdawane po każdej sesji treningu.

CELE KURSU MBCT:

Celem programu jest zwiększenie świadomości oraz uważności na stany emocjonalne i procesy mentalne, aby być w stanie adekwatnie reagować na różne sytuacje. Pomaga wykryć wczesne symptomy nawrotu depresji. Udział w programie MBCT redukuje o 65% ogólne zmiany nastrojów i o 35% symptomy stresu.

KORZYŚCI:

•  utrzymywanie dobrego samopoczucia, zdrowia psychicznego oraz wyższa samoocena
•  radzenie sobie ze stresem, obniżonym nastrojem, zmniejszenie stanów lękowych, negatywnych myśli oraz depresji
•  niepodążanie za powracającymi myślami (ruminacje)

PRAKTYCZNE ASPEKTY:

•  staraj się uczestniczyć w każdej sesji, ponieważ bazują na sobie nawzajem. Poinformuj mnie, jeśli musisz opuścić sesję. Pomogę Ci nadrobić to, co przegapiłeś
•  jeśli przegapisz sesję, powrót może być trudny. Nie rezygnuj jeżeli się to zdarzy!
•  noś wygodne ubrania i ubieraj się warstwami. Sesje mogą obejmować medytację siedzącą, leżenie na podłodze (jeśli się zdecydujesz), proste rozciąganie i delikatne chodzenie
•  zapewniane są maty do jogi, koce i poduszki do medytacji

NAJBLIŻSZE WARSZTATY:
MBCL:
informacje wkrótce
MBCT: informacje wkrótce
UWAŻNOŚĆ DLA DZIECI: www.bezpieczneryzyko.org