Życie to nieprzerwany strumień bodźców ze świata i ludzkich reakcji na nie. Rzadko mamy wpływ na bodźce, lecz reakcje to teren, który można do woli zagospodarowywać. Brakuje jednak w tej materii dobrych urbanistów.

By zacząć dbać o swoje reakcji na życie, trzeba najpierw siebie w nich ZOBACZYĆ. A jeśli nie jest to proste, niech usiądzie przy nas ktoś, kto fachowym i życzliwym głosem powie „Widzę Cię i czuję przestrzeń, którą w sobie masz, bo potrafię odpowiednio na nią spojrzeć!”

CZASEM SAMA OBECNOŚĆ WYWOŁUJE ZMIANY

Jestem coachem w nurcie Transformującej Obecności (Transformational Presence). To, co dzieje się teraz, dzieje się po to, aby za chwilę w Twoim życiu pojawiła się zmiana. Jakiej zmiany oczekujesz? Kim chcesz być?

Daleko mi do haseł: „Możesz więcej”, „Zmień myślenie” czy „Twój sukces jest w zasięgu ręki”. Bliskie mi jest bycie i dostrzeganie drugiej osoby chwila po chwili, wyczuwanie, czego potrzebuje i którędy prowadzi jej droga, stawianie choć kliku kroków u jej boku, ale kroków znaczących, czasem wręcz przełomowych.

Alan Seale, twórca tej szkoły coachingu mówi o niej tak: „Nie chodzi tu o zarządzanie ani o sprawianie, by coś się zadziało. Chodzi o słuchanie i wyczuwanie, naukę poruszania się w tych szybko zmieniających się czasach, płynięcia na fali, z wyczuciem, co zdarzy się za chwilę i jaka jest w tym moja rola”.

CZASEM POTRZEBNA JEST OBECNOŚĆ I PROWOKACJA

Mentoring polega na wsparciu, pomocy w wytyczaniu drogi do realizacji celów z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia mentora. Jego esencją jest zrozumienie perspektywy, analiza prowadzonych działań i nakierowanie na rozwiązania, które doprowadzą do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów i wydobycia potencjału ucznia.

Proces współpracy mentorskiej opiera się na uważnej obserwacji i dialogu. Podczas sesji indywidualnych analizujemy cele i ustalamy drogę, którą należy przebyć, by określone cele zrealizować.  W ramach współpracy będziemy również dążyć do poszerzenia perspektywy by wzbogacić odbiór rzeczywistości, a dzięki temu dojść do wcześniej nie branych pod uwagę rozwiązań.

CZASEM POTRZEBUJEMY RĘKI, KTÓRA WSKAŻE, GDZIE DOKŁADNIE LEŻY NASZ POTENCJAŁ

Coaching to proces zaprojektowany by osiągać wyznaczone cele, rozwijać osobowość, a także zwiększać efektywność pracy zespołów. Coach zadaje mnóstwo pytań. Pomaga skierować myślenie na właściwe tory i znaleźć sposób na rozwiązanie problemów.

PROCES

  1. Rozmowa o twoich potrzebach oraz oczekiwaniach
  2. Rozpoznanie problemu
  3. Opracowanie planu działania
  4. Cotygodniowe konsultacje
  5. Weryfikacja planu

NAJBLIŻSZE WARSZTATY:
MBCL:
informacje wkrótce
MBCT: informacje wkrótce
UWAŻNOŚĆ DLA DZIECI: www.bezpieczneryzyko.org